Archetypy sú koncepty, ktoré presahujú hranice kultúry, času a miesta. Pochádzajú zo štúdia psychológie a filozofie a reprezentujú základné vzory správania, vlastnosti a túžby, ktoré sú spoločné všetkým ľuďom. Prvýkrát s konceptom archetypov prišiel švajčiarsky psychológ Carl Gustav Jung, ktorý tvrdil, že v každom z nás existuje súbor univerzálnych postáv alebo typov, ktoré sú súčasťou nášho nevedomia a ovplyvňujú, ako vnímame svet a reagujeme naň.
Čo sú archetypy?
Archetypy podľa Junga sú „kolektívne nevedomie“, čo znamená, že sú súčasťou všetkých ľudí, bez ohľadu na kultúru alebo prostredie. Nie sú závislé od našich individuálnych skúseností, ale predstavujú základné „šablóny“ myslenia a správania. Jung definoval niekoľko základných archetypov, ktoré sa prejavujú v literatúre (najmä v rozprávkach), v mytológiách, snoch a umení po celom svete.
Úplne zjednodušene: ARCHETYPY sú univerzálne a prastaré vzorce správania sa/postáv, ktoré sa vyskytujú vo všetkých kultúrach, a ktoré všetci podvedome aj vedome poznáme. Niektoré z najznámejších archetypov sú:
Hrdina: predstavuje odvážneho bojovníka za spravodlivosť
Matka: je symbolom starostlivosti a obety
Mudrc: charakterizuje sa ako rozvážny starý muž s nadhľadom
Podvodník: je symbolom nebezpečenstva, ľsti a mágie…
…ale samozrejme je ich ešte oveľa viac.
Koľko je archetypov?
Niektoré knihy a teórie uvádzajú napr. len 4 základné mužské archetypy – nájdete ich dopodrobna rozpísané v knihe Král, válečník, kouzelník, milovník, a 4 ženské archetypy, ktoré nájdete v knihe Matka, Hetéra, Amazonka a Médium.
Ja sa však určite prikláňam k 12 Jungovým archetypom, ktoré sa veľmi často používajú napríklad v marketingu a v psychológii osobnosti. Týchto dvanásť základných archetypov definuje rôzne typy zákazníkov/osobností, ich túžby a motivácie, a konkrétne sem patria:
1. Nevinný (Dieťa) 2. Obyčajný človek 3. Hrdina 4. Starostlivý (Ochranca, Matka) 5. Objaviteľ (Hľadač) 6. Rebel (Revolucionár) 7. Milovník (Zvodca) 8. Tvorca 9. Šašo (Klaun) 10. Múdry (Mudrc) 11. Kúzelník a 12. Vládca (Kráľ).
Ako archetypy ovplyvňujú naše životy?
Archetypy majú vplyv na to, ako vnímame svet a ako reagujeme na rôzne situácie. Sú nevedomou súčasťou našich osobností, ktorá sa odráža v našom správaní a v tom, ako riešime problémy. Napríklad človek s dominantným archetypom „Hrdina“ bude pravdepodobne priťahovaný k výzve, bude mať silný pocit odvahy a motiváciu prekonávať prekážky. Na druhej strane niekto, kto má dominantný archetyp „Milovník“, môže mať silnú potrebu vytvárať spojenia, hľadať harmóniu a vyjadrovať lásku.
Vplyv archetypov si často neuvedomujeme, pretože sú zakorenené v našom podvedomí. Tieto archetypy sa však prejavujú cez naše rozhodnutia, vzťahy s ostatnými a životné ciele, ktoré sme si zvolili alebo ktoré nás lákajú.
Ako zistiť svoj archetyp?
Existuje niekoľko spôsobov, ako môžete zistiť svoj archetyp a získať detailnejší prehľad o svojich vnútorných motívoch a vlastnostiach. Vyberte si jeden alebo aj viacero z týchto štyroch spôsobov a vydajte sa na dobrodružnú cestu sebapoznávania. 🙂
1. Sebapozorovanie a introspekcia
Najjednoduchší spôsob, ako začať, je jednoducho venovať trochu času vlastnému pozorovaniu a analyzovať, aké situácie vás motivujú, čo vás priťahuje a ako reagujete v rôznych situáciách. Pýtajte sa sami seba:
Aký som? Aké vlastnosti v sebe najviac oceňujem?
Ako sa správam a ako reagujem na stres a výzvy?
Aké hodnoty sú pre mňa najdôležitejšie?
Tieto otázky vám môžu pomôcť identifikovať dominantné vzory, ktoré vo vás prevládajú.
2. Testy archetypov
Na internete už dnes existuje množstvo testov, ktoré vám pomôžu určiť váš dominantný archetyp. Tieto testy sa zameriavajú na rôzne aspekty osobnosti a určujú, ku ktorému archetypu inklinujete. Napríklad test „12 archetypov“ založený na marketingovej teórii, identifikuje váš dominantný typ, ktorý môže byť napríklad „Objaviteľ“, „Vládca“, „Tvorca“ a podobne.
3. Čítanie a štúdium archetypov
Tretím spôsobom ako zistiť svoj archetyp, je študovanie rôznych dokumentov. Detailné štúdium archetypov cez knihy, články alebo podcasty vám asi najlepšie umožní pochopiť ich význam a aj všetky ich rozdielne vlastnosti. Keď sa dopodrobna zoznámite s charakteristikami jednotlivých archetypov, možno spozorujete, že niektoré vás priťahujú oveľa viac ako iné, alebo že sú vám blízke práve ich špecifické hodnoty a správanie.
4. Práca s terapeutom alebo koučom
Pre tých, ktorí sa chcú ešte hlbšie ponoriť do tejto zaujímavej oblasti, môže byť užitočná spolupráca s terapeutom alebo koučom, ktorý je oboznámený s jungovskou psychológiou. Konzultácia so skúsenými odborníkmi na archetypy vám ešte viac pomôže objasniť vaše vnútorné vzorce správania a prepojiť ich s každodennými situáciami a výzvami, v ktorých sa aktuálne nachádzate.
Prečo je dobré pochopiť vlastný archetyp?
Pochopenie vlastného archetypu (a tým aj vašich vnútorných motivácií), vám do života môže priniesť veľa benefitov. Umožní vám to napr. robiť vedomejšie rozhodnutia, lepšie zvládať konflikty a problémy, lepšie chápať svoje túžby a strachy, a mať o svojom správaní aký-taký prehľad. Objavenie vlastného archetypu je veľmi užitočné najmä pre pochopenie seba samého, a to v osobnom aj v profesijnom živote. Pretože ak máte ako dominantný archetyp napríklad „Tvorcu“, môžete sa rozhodnúť pre oveľa lepšie a kreatívnejšie zamestnanie, kde budete cítiť väčšie naplnenie a budete sa v ňom môcť lepšie realizovať. A tým pádom by ste mali byť aj spokojnejší a šťastnejší… 😉
Okrem toho vám archetypy umožnia lepšie pochopiť aj druhých ľudí, čo môže výrazne zlepšiť vaše vzťahy. Rozpoznávaním rôznych archetypov vo svojom okolí môžete byť empatickejší a tolerantnejší k rozličným typom osobností, a dokonca – ak ste vášnivým spisovateľom a milujete kreatívne písanie – tak vám to pomôže naučiť sa vyprofilovať všetkých protagonistov, antagonistov, hlavné a aj vedľajšie postavy, ktoré plánujete vo svojich dielach použiť.
Záver
Archetypy sú fascinujúcim nástrojom na spoznávanie našich vnútorných motivácií a prirodzených sklonov. Hoci sú hlboko zakorenené v našom podvedomí, ich uvedomenie a pochopenie, nám dáva nový pohľad na seba aj svet okolo nás. Objavením svojho archetypu môžete lepšie porozumieť svojim túžbam a snom, a tým pádom si ich aj oveľa ľahšie splniť. Archetypy vám jednoducho pomôžu nájsť vnútorný súlad a spokojnosť, a lepšie pochopiť vlastné miesto vo svete.